Piyasalarda ‘Merkez Bankası’ bekleyişi! Uzman isimden yıl sonu tahminleri dikkat çekti…

  • Haber7

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararı yarın belli oluyor. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutmuştu. Buna göre; Merkez Bankası mayıs ayı faiz kararına ilişkin karar metni ve yıl sonu faiz seviyesi tahminlerde yatırımcıların odak noktasında yer alıyor.  

Borsa ise güne yükselişle başladı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,32 yükselişle 10.930,39 puandan başladı.

Altın fiyatları ise Fed’in şahin açıklamaları ile jeopolitik risklerden fiyatlanmaya devam ediyor. Altın fiyatları güçlü kalmaya devam eden doların etkisiyle gerilemeyi sürdürüyor. Güncel ons altın değeri 2 bin 418 dolardan işlem görürken; gram altın fiyatı bugün 2 bin 499 sınırını aştı.

Merkez Bankası’nın faiz kararını Haber7’ye değerlendiren Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, piyasalarda gündemin öne çıkan başlıklarına da değindi. Altına dair önemli açıklamalarda bulunan Kuru, Borsa İstanbul’da rekor seviyelere ilişkin yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

 

 

UZMAN İSİMDEN YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ! 

Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararında bir değişiklik beklemediğini ifade eden Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, bir önceki faiz artırımında Merkez’in koridor tanımladığını belirtti. Nisan ayı boyunca bu koridoru TCMB’nin kullandığını belirten Kuru, “Ağırlıklı fonlama maliyeti ay içerisinde 50-51 seviyelerine geldi ancak son günlerde 50 olarak gözlemleniyor” dedi.

Temmuz’a kadar enflasyonun %70’lerin üzerine çıkacağını ancak Ağustos ayı itibarıyla sert bir düşüş ile yüzde 50 düzeyine çekileceğini söyleyen Soner Kuru, bu süreçte Merkez Bankası’ndan ek bir sıkılaşma beklemediklerini de belirtti. Yıl sonuna doğru gösterge niteliğinde ‘faiz indirim’ tahmininde bulunan Kuru, enflasyon ile mücadele kapsamında maliye yönetiminin de destek verdiğinin altını çizdi. Yıl sonunda enflasyon beklentisini yüzde 35 – 45 bandında açıklayan Soner Kuru, “Merkez Bankası enflasyonla mücadele de yalnız değil” diye konuştu.

 

 

O SEVİYELERE DİKKAT! BORSADA İKİ DİRENÇ NOKTASINA UYARI!

2024 yılı itibarıyla borsada makasın değiştiğini dile getiren Kuru, yerli yatırımcıdan ziyade borsada yabancı yatırımcının hareketli olduğunu belirtti. Öne çıkan sektörlere ilişkin konuşan Soner Kuru, bankalar, holdingler, havacılık ve iletişim gibi sektörlerin getirisinin olduğunu ifade etti. Kuru, borsa yükselirken bu sektörlerin pozitif ayrıştığını söyleyerek yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Nisan ayında başlayan hareketin 10,350 seviyesi ile destek noktası olduğunu ifade eden Kuru, 10,350 üzerinde kalındığı sürece pozisyonların korunması yönünde tavsiyelerde bulundu. Orta vadeli yatırımcılar için ise 9,850 destek seviyesinin önemli olduğunun altını çizen Soner Kuru, Borsa İstanbul’da yönün yukarı yönde devam etmesini beklediklerini söyledi.

Soner Kuru, “Yıl sonu hedefimiz Borsa İstanbul’un dolar bazında 400 dolar seviyelerinde bir yere geleceği noktasında” dedi.

 

 

ALTINDA YENİ REKORLAR GELECEK Mİ? UZMAN İSİM ‘SABIR’ DİYEREK AÇIKLADI!

Ons altının hem jeopolitik riskler hem de Fed’in faiz indirim beklentileri ile fiyatlandığını ifade eden Soner Kuru, altının rekor seviyeleri test ettiğini söyledi.

Yılın geri kalanına ilişkin konuşan Soner Kuru, Fed’in faiz indirim beklentisi doğrultusunda altının fiyatlanabileceği küçük bir alanın kaldığını belirtti. Bu seviyelerden sonra altında alım için sabırlı olunması gerektiğini dile getiren Kuru, geri çekilmelerin altında alım fırsatı olarak değerlendirildiğini söyledi. Soner Kuru, ons altında yıl sonu beklentinin 2400 – 2500 bandında olduğunu söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir